Devriye Tur Sistemi

PT–K402 TOM Kalem Tur Kontrol Sistemi, güvenliğisağlamakla sorumlu kişilerin görevlerini tam olarak yapıp yapmadıklarınıbilgisayar ortamında denetleyen sistemdir. Tamamen paslanmaz çelik TOM KalemOkuyucu ,ve kontrol noktalarına yerleşirilmiş TOMlar sayesinde denetim tamolarak sağlanır. Kontrol Noktalarına yerleştirilen TOMlara, TOM Kalem ile biranlık dokunma, hangi güvenlik görevlisinin, hangi tarih ve saatte nereyikontrol ettiğini kayıtlamak için yeterlidir. Gece boyu yapılan kontroller TOMKalem içinde toplanır ve gün bitiminde haberleşme yuvası ile bilgisayara aktarılır.Sistemle verilen özel bilgisayar yazılımı ile ayrıntılı raporlar alınır vedenetim tam olarak sağlanmış olur.

Sistemdekullanılan Elemanlar ve

StandartSet   

1adet TOM Kalem

1adet Deri Taşıma Kılıfı

3adet Anahtarlık TOM

7adet Kontrol Noktası TOM'u

1adet Bağlantı Yuvası

1adet Güvenlik Görevlisi ve Araç Kontrol Bilgisayar Yazılımı CD’si

TOMKALEM :  Tamamen paslanmaz dış çelik gövde ve iç gövdedenoluşan ve bu nedenle çok sağlam bir yapıya sahip olan TOM Kalem, sistemin anaparçasını oluşturmaktadır. 3 Voltluk Lithium pille çalışan TOM Kalem’in pili,hiç değiştirilmeden yaklaşık 120.000 ( 1 yıl ) okuma yapmaktadır. Kullanımsüresi ve alınan kayıt sayısı bilgisayar yazılımı ile sürekli kontroledilebilmektedir. Uzun sure kullanım sonunda gerek bilgisayardan  gerekse TOM Kalem’den alınan “Pil Zayıf”ikazları ise  kontrollerin aksamasınıengeller.

Geceboyunca yapılan tüm kontrollerin saklandığı yüksek kayıt kapasiteli hafızasısayesinde TOM Kalem ile  ,toplam 2700güvenlik görevlisi ve kontrol Noktası bir kerede kontrol edilebilir. Kullanımıhiç bir özel bilgi ve beceri gerektirmeyen TOM Kalem, kontrol işlemitamamlandığında ışıklı ve sesli “kayıt alındı” uyarısı vererek olası tümkullanım hatalarını da engeller.

 

Sağlam gövdesi sayesinde düşmeye ve darbeyedayanıklı olan TOM Kalem ayrıca su sızdırmayan yapıya sahiptir. Bununlabirlikte özel üretim teknolojisi sayesinde su içinde bile çalışabilmesi hertürlü kötü dış koşullarda 24 saat çalışmasını garantilemektedir

 

TOM’lar ( Touch Memory ):

Tamamenpaslanmaz çelikten oluşan, 16 mm çapında ve 5 mm kalınlığında saat pilişeklinde elektronik çiplerdir.

Herbirinin üzerinde 64 bitlik (18bin katrilyon) laserle kazınmış ve değiştirilemezseri numaraları (şifreleri) olan TOMların taklit edilmesi imkansızdır. Bubağlamda son derece güvenilir olan TOMlar paslanmaz çelik gövdeleri ile desu, güneş, manyetik alan kir, yağ, pas vb. gibi kötü koşullardan aslaetkilenmezler.

 

Anahtarlık TOMlar : Sistemi kullanacakgüvenlik görevlilerine verilen kimlik TOMlarıdır. Sistem kullanılmayabaşlamadan once her türlü bilgisayarda çalışabilen özel yazılım ile güvenlikgörevlilerinin isimleri bu TOMlara tanıtılır ( 111 Selçuk Özdere, 112 HasanKara vs. ). Daha sonra sistemi kullanacak olan tüm güvenlik görevlilerine buözel Anahtarlık TOMlar dağıtılır.

 

 

Kontrol Noktası TOMları: Güvenlik görevlilerinindolaşmakla yükümlü olduğu bölgelere yerleştirilen TOMlardır. Paslanmaz çelikplakalardan oluşan ve dış darbelere karşı koruma ağzı olan Kontrol

NoktasıTOMları anahtarlık kimlik TOM larında olduğu gibi ilgili bölgelere monte

edilmedenonce bilgisayarda tanıtılır ( 1.Kapı, 2, Depo,

3 Ambarvs.)

Böylecedolaşılıp kontrolu yapılanbölge isimlerinin de raporlarda çıkması sağlanmış olur.

 

BAĞLANTI YUVASI : İşletme içinde her türlübilgisayara takılabilen Bağlantı Yuvası ile TOM Kalem’in hafızasında bulunantüm kayıtlar bilgisayara aktarılıp raporlanabilir. Bunun için bilgisayarprogramının çalıştırılması ve TOM Kalem’in yuva içine bırakılarak [Enter]tuşuna basılması yeterlidir. Sistemin diğier tüm elemanları gibi paslanmaz çelikgövdeden oluşan Bağlantı Yuvası zarif görünümüyle masa üstünde güzel biraksesuar oluşturmaktadır

KULLANIM: Güvenlik görevlisi turlamaya başlamadan oncekendisine verilmiş olan Anahtarlık kimlik TOM’u ile TOM Kalem’e dokunur.Böylelikle hangi güvenlik görevlisinin hangi tarih ve saatte tura başladığı TOMkalem’in hafızasına kaydolmuş olur. Güvenlik görevlisi, daha sonra kontroletmekle yükümlü olduğu bölgeleri dolaşır. Bu bölgelere yerleştirilmiş KontrolNoktası TOMlarına TOM Kalem ile dokunarak yapmış olduğu işlemi kayıt altınaalır. Eğer Güvenlik görevlisi sıradışı bir olayla karşılaşırsa daha öncedentanımlanmış olan Vukuat kartındaki TOM’a dokunarak bu durumu da kayıt altınaalır.

Tur ve kontrol işini tamamlayan görevli , TOM Kalemi diğer görevliye verir.  O da bir önceki gibi kendisini TOM Kalem’etanıtarak kontrol işlemlerini tamamlar.Böylece gece boyunca elden ele dolaşanTOM Kalemin hafızasına yapılan tüm işlemler kaydedilmiş olur.

Gün bitiminde TOM Kalem, yapılan işlemleri kontrol edecekyetkiliye teslim edilir. Yetkili kişi, özel bilgisayar yazılımı çalıştırarakTOM Kalemi bilgisayara bağlı Bağlantı yuvasına bırakır ve hafızadaki tümbilgileri aktarır. Böylelikle kimlerin nereleri dolaştığına ya da dolaşmadığınadair ayrıntılı ve özet raporlar alınabildiği gibi, yapılacak bellitanımlamalarla kısa sürede özet vukuat raporları da alınabilir.


Güvenliği sağlamakla sorumlu kişilerin görevlerini yapıp yapmadıklarını bilgisayar ortamında denetleyen sistemdir.Kontrol noktalarındaki TOM’ lar ile hangi güvenlik görevlisinin, hangi tarih ve saatte nereyi kontrol ettiği kayıt altına alınır.